Kendinizi Büyük Fırsatlara Nasıl Hazırlamalısınız?

Biraz ilginç bir ikilem bu. Başarılı olmamızı sağlayacak büyük fırsatı neden gerçekliği göz ardı ederek kovalamaya başlarız? Bunun nedeni insanların kendi başarılarına gerçekten inanmamaları olabilir mi? Nihayetinde bu, başarısız olunca uydurulmuş kuru bir bahane. Bu büyük fırsat karşınıza çıkar ama siz fark edemez ya da doğru şekilde kullanamazsanız insanları hayal kırıklığına uğratma ve itibarınıza zarar verme riskini almış olursunuz. Büyük ihtimalle böyle bir fırsat da karşınıza bir daha çıkmaz.
Büyük fırsatlar yakalayamamaktan daha kötü olan tek durum bu fırsatları ortada hiç sebep yokken kullanamamanızdır. Sizin için derlediğim sorulara vereceğiniz yanıtlarla harika bir fırsata ne kadar hazır olduğunuzu ölçüp eksiklerinizi giderebilirsiniz.
1. Gerekli altyapınız/kaynağınız var mı?
Birçok insan kendisini hemen meşhur edecek bir televizyon reklamında oynamak ya da hızla yayılacak bir makale yazmak ister. Tüm bunlar kulağa çok hoş gelse de, geri dönüşler internet sitenizin çökmesine neden olacak ya da altyapınızın müşteri trafiğiyle baş edememesine yol açacak kadar baskın olabilir. Büyük bir iş üzerinde çalışıyorsanız fırsatın büyüklüğünü omuzlayabilecek insanları ve süreçleri hazırlamak gibi, o işin bitmesi için gereken araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.
2. Gerekli beceriniz var mı?
Hiçbir şey sizi; kendi bilgi birikiminizi, uzmanlığınızı ya da yeteneklerinizi göklere çıkarmışken fırsat doğduğunda yetersiz kalmaktan daha kötü gösteremez. Büyük fırsatlar kovalamadan önce bir öz değerlendirme yapın. Ne kadar hazır olduğunuz konusunda tam anlamıyla dürüst ve eleştirel olun. Sahip olduğunuz beceriler ve bilgi birikimi söz konusu fırsat için yeterli değilse ya bunları nasıl geliştireceğinizi düşünün ya da o fırsattan vazgeçin.
3. Gerekli zamanınız var mı?
Yürüttüğünüz diğer işlerin yoğunluğu işleri teslim etme becerinizi kısıtlayabilir. Odak ve çabanız çok fazla işe bölündüğünde gerekli verimi sağlayamazsınız. En üst noktaya ulaşmak için bazı ilişkilerinizi hafifletmek ya da meşgalelerinizin bir kısmından vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.
4. Gerekli ekibiniz var mı?
Büyük fırsatlar desteğe ihtiyaç duyar. Bir lider olarak, ekip üyelerinizin hazırlık seviyelerini de değerlendirmeniz gerekir. Onların da aynı amaca odaklanmış, bilgili ve istekli olmaları gerekir. Gelecekteki fırsatlar üzerine düşünürken, mevcut işleri bir süreliğine erteleyebilecek gerekli vakti ekibinize sağlayın.
Özgüvenlerini ve becerilerine duydukları inancı geliştirmeleri için gerekli eğitimi almalarını mutlaka sağlayın.
5. Gerekli özveride bulunuyor musunuz?

Bir fırsattan tam anlamıyla istifade etmek için kendinizi ona adamalısınız. Birçok fırsat, gerektirdikleri gerçeklik ortaya çıkana kadar güzel görünür. Dersinize çalışın. Söz konusu fırsatın gerçekten ne anlama geldiğini keşfedin. Büyük hayallerinizi gerçekleştirmek için nelerden vazgeçebileceğinize karar verin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...