Darısı Nobel’in başına


New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Özbudak, embriyon gelişimi sırasında meydana gelen omurga bozukluklarının genetik sebeplerine yönelik araştırması ile 2011 yılı Alfred P. Sloan Vakfı Araştırma Bursu’nu kazandı.

Bugüne kadar bu çok özel bursu kazananlardan tam 38 tanesi, Nobel Ödülü’nün de sahibi oldu.
Alfred P. Sloan Vakfı, 1955 yılından beri her yıl, A.B.D. ve Kanada’da Kimya, Bilgisayar Mühendisliği, Ekonomi, Matematik, Moleküler Biyoloji gibi alanlarda araştırmalar yapan öğretim üyelerine burs veriyor. Bu çok özel bursu kazanan öğretim üyelerinden 38 tanesinin sonraki yıllarda Nobel Ödülü’nü de alması bursun önemini daha da ortaya çıkarıyor.

54 üniversiteden 118 kişi yarışıyor

Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Özbudak, Yeshiva Üniversitesi’ne bağlı Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden şimdiye kadar moleküler biyoloji alanında bu bursa layık görülen dördüncü araştırmacı. Bu yıl 54 farklı üniversiteden 118 öğretim üyesine verilecek olan 50’şer bin dolarlık Alfred P. Sloan Vakfı Araştırma Bursu kazananlardan biri olan Özbudak, moleküler biyoloji dalında yarışan 12 araştırmacı arasında. Vakıf, gelecek hafta tüm kategorilerden ödül alan öğretim üyelerini New York Times Gazetesi’nde duyuracak.

Her bin çocuktan 5’inde görülüyor

Ünlü bilim adamı Albert Einstein’ın desteği ile kurulan ve onun adını taşıyan Yeshiva Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi’nde çalışmalarını devam ettiren Özbudak, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, doğan her bin çocuktan beşinde az ya da çok omurga bozukluğu var. Yaşlandıkça, doğal olarak, bu oran artıyor. Fizik tedavi ile geçici rahatlık sağlanabilir fakat rahatsızlık bu tedaviyle tam ve kalıcı olarak çözülmez. Bu bozukluklara sebep olan gen mutasyonlarının bulunması çok önemli. Benim çalışmalarım da bu yönde.”

Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...