2. Türkçe Bayramı İçin Geri Sayım Başladı!

Yunus Emre Enstitüsü tarafından, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkçe Bayramı” programı, 27 Ağustos Cumartesi günü İstanbul Ülker Sports Arena’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşecek.
“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 farklı ilinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, “Türkçe Yaz Okulu” finalini 27 Ağustos’taki “Türkçe Bayramı” ile taçlandıracak.
Türkçe Bayramı, kültür elçilerinin “İnsan ve Türkçe” temalı gösterisi ile dünyaya vereceği büyük mesaja sahne olacak. Öğrenciler sahneledikleri eserlerle dünyaya “Türkçe” barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderecekler.
Türkçe Bayramı’nın ilki 2015 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve çok sayıda bakanımızın onurlandırmasıyla 60 ülkeden 500 öğrencinin katılımıyla 22 Ağustos’ta İstanbul Ülker Sports Arena’da gerçekleşmişti.
Türk kültürü için kültür elçileri Türkiye’de
Yunus Emre Enstitüsünün bu yıl yedincisini düzenlediği “Türkçe Yaz Okulu” programı, 46 ülkeden 540 yabancı öğrencinin katılımı ile 25 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’nin 16 farklı şehrinde gerçekleşti.
Türkçe Yaz Okulu, Yunus Emre Enstitüsünde öğrenim gören yabancı öğrencilerle yurtdışındaki üniversitelerde bulunan Türkoloji bölümü öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleşti. İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı organizasyonda öğrenciler hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezerek yörenin kültürünü tanıma imkânı buldu.
Program sonunda İstanbul’da kültür gezisi
4 kıtada, 37 ülkede, 45 merkezi ile Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlenen Yunus Emre Enstitüsü, kültür elçilerini 1 ay boyunca Türkiye’nin 16 farklı ilinde ağırladı. Öğrenciler Türkçe Yaz Okulu ile Türkçeyi yerinde öğrenme ve Türk kültürünü yakından tanıma imkânı buldu. Programın son haftasında İstanbul’da toplanan öğrenciler İstanbul’un tarihî, kültürel ve turistik mekânlarını gezdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

iyi ve güzel...