Yılın mimarı yapıları seçildi


İSTANBUL - En iyi mimar, en iyi mimarlık ofisi, en iyi genç mimar ve en iyi mühendis dallarında verilen Middle East Architect Awards / Ortadoğu Mimarlık Ödülleri'nden en önemlisi olan ve ödüle ismini veren “Yılın Mimarı” Ödülü bu yıl Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’na verildi. Bu bölümde Tabanlıoğlu Mimarlık ayrıca ofis olarak 2010’nun en iyi iki mimarlık ofisinden biri olarak ilan edildi.

Projelerin değerlendirildiği bölümde ise System İnşaat tarafından inşa edilen Tabanloğlu’nun Libya’da gerçekleştirdiği Trablus Kongre Merkezi 2010 yılının “En İyi Kurumsal ve Kültürel Yapı”sı seçildi. Bu bina ayrıca kendi kategorisi dışında da, yarışmaya 13 farklı dalda aday gösterilen 133 proje arasında, tüm kategorilerde Orta Doğu'da gerçekleşen en iyi iki binadan biri olarak yılın “En övgüye değer bina”sı ilan edildi.

Kavramsal ve fiziksel bağlamda Ortadoğu’nun mimari geleceğinde çağdaş bir düzeyi hedefleyen yarışma komitesi Türkiye’de üretilen mimarlığın vizyonlarına büyük katkıda bulunduğunu ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın bu anlamda, yarışmaya katıldığı Trablus Kongre Merkezi projesinin yansıra diğer projeleriyle de, üst düzey bir mimarlık örneği oluşturduğunu vurguladı.

Bu yapının özelliklerinden biri, dünyanın ikinci en büyük “mesh screen”e sahip olması. Yapıya ayrıcalık ve özgünlük katan ikinci özellik ise, dünyada ilk kez cephe kaplama ve giydirme sistemlerinin kullanılması. Bu, yaklaşık olarak 9000 metrekare örgü kaplamayı kapsayan dekoratif bir soğuk cephe uygulaması. Diğer cephede kullanılan bir diğer yeni yöntem ise, asmalı olarak sarkıtılan 14 metre uzunluğunda cam kolon yüzey. Bu toplantı salonunda kullanılan en son tasarım teknolojisi ışığında, ses ve ışıklandırma sistemi ile tek bir ekrandan bu hizmetlerin kontrol edilebileceği tesis kuruldu. Bu sistem (MPDP), dünyadaki benzeri konferans merkezlerinde kullanılan en büyük ekranlardan biri.

Libya’da yeni bir çelik yapı temeline uygulanarak inşa edilen, ilk modern toplantı merkezi. Bu binanın en geniş alanı, 56 metrelik paylaşılan ışık ile 3476 metrekarelik ana toplantı salonudur ki, bu salonda kullanılan çeliğin toplam ağırlığı 6250 tona ulaşıyor.

Su Isıtma ve Soğutma Enerjisi yeraltı yapısı, kontrol merkezinden kontrol edilse de kendine ait kontrol merkezi binasına da sahip. Merkez bina, birinci derece depremlere dayanabilecek şekilde tasarlandı. Binanın çeşitli yerlerinde kullanılan modern LED ışıklandırma sistemleri yaklaşık olarak 21 kilometre uzunluğunda. Toplantı merkezi binasının altyapısının montajı için özel olarak tasarlanmış dekoratif ışıklandırma üniteleri kullanıldı. Bu binada kullanılan dekoratif ışıklandırma üniteleri 45,5 ton ağırlığında ve 10,000 parçadan oluşuyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 17:44 TSİ 01 Ekim. 2010 Cuma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...