Avrupa şampiyonuyuz!

Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası final maçında İtalya'yı 3-0 yenen Türkiye, Avrupa şampiyonu oldu.
Böylece Türkiye, voleybolda milli takımlar düzeyindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.
Maça iyi başlayan taraf İtalya oldu. Etkili servisleriyle Yıldız Milli Takım'ın iyi organize olmasını engelleyen İtalya, ilk teknik molaya 8-4 önde girdi.
Teknik molanın ardından hücumda toparlanan Türkiye, Şeyma'nın etkili smaçlarıyla skora ortak oldu: 13-13
Ceylan-Damla ikilisinin bloklarıyla rakibinin hücum düzenini bozan Yıldız Milliler 2. teknik molaya 16-14 önde girdiler. Türkiye, bu bölümde Çağla'nın sert smaç servisleriyle İtalya'ya savunmada zor anlar yaşatırken, hücumda Ece ile sayı üretmeye devam etti ve seti 25-21 aldı: 1-0
Türkiye, 2. setin ilk bölümünde blok-out'lardan sayı buldu. Buna İtalya'nın servis hataları da eklenince ilk teknik mola 8-7 Türkiye'nin lehine geçildi. Molanın ardından Damla ve Kübra Akman'ın bloklarına takılan İtalya, hücumda istediğini bulamayınca savunmada da hata yapmaya başladı. İtalyan pasör Scacchetti, savunmada iyi top çıkaramayan takımını bir türlü organize edemedi. İtalya, Bosetti'nin blokları ve Chirichella'nın hızlı hücumlarıyla skora tutunsa da 2. teknik mola da 16-14 Türkiye'nin üstünlüğüyle geride kaldı. Molanın ardından iki tarafta hücumda sertleşti. Her iki takım da liberoların başarılı performansıyla savunmada açık vermezken set, uzun rallilere sahne oldu.
Türkiye, çekişmeli geçen son bölümde Ceylan, Ece ve Damla ile skorda etkili oldu ve seti 25-22 almayı başardı: 2-0    
Türkiye, 3. setin ilk bölümünde savunmada üstün bir performans sergiledi. Blokta Kübra Akman ve Çağla'yı bir türlü geçemeyen İtalya, manşette de açık vermeyen Türkiye karşısında bir hayli zorlandı. Yıldız Milli Takım, oyuncu değişiklikleriyle farkın açılmasını engellemeye çalışan İtalya karşısında ilk teknik molayı 8-6 önde geçti.
İtalya karşısında adeta etten bir duvar ören Yıldız Milliler, ikinci teknik molaya 16-11 önde girdi. Farkın açılmasına engel olamayan İtalya, salonu dolduran seyircisinden de büyük destek alan Türkiye karşısında Lestini ve Chirichella ile oyunda kaldı. 7-2'lik seriyle eşitliği sağlayan sete ortak oldu: 18-18
Çok kritik olan bu bölümde Ece ile sayı bulan Türkiye, blokta da Kübra Akman ile geçilmez olunca seti 25-19 alarak maçı 3-0 kazandı. Maçın ardından tüm salonda büyük sevinç yaşandı.
Madalya Töreni Tamamlandı
Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası, kupa ve madalya töreniyle sona erdi.
TVF Başkent Salonu'nda 8 gün süren ve toplam 12 takımın mücadele ettiği şampiyona Türkiye'nin şampiyonluğuyla son buldu.
Final maçında, voleybolda bir ekol olarak kabul edilen İtalya'yı 3-0 yenen Yıldız Milli Takım, Türkiye'ye, voleybol tarihinde milli takımlar düzeyindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.
Maçın ardından yapılan ödül töreninde Avrupa Şampiyonu olan Yıldız Milli Takım, ikinci olan İtalya ve üçüncülüğü elde eden Sırbistan, kupa ve madalyalarını Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Avrupa Voleybol Konfederasyonu ve TVF yetkililerinin elinden aldılar.
''En İyi''ler
Avrupa Şampiyonu olan Yıldız Milli Takım, organizasyonun ''en'lerine de damgasını vurdu. Yıldız Milli Takım'dan Şeyma Ercan en iyi servis atan, Dilara Bağcı en iyi libero ve Ece Hocaoğlu en değerli oyuncu ödüllerini aldılar.
Şampiyonada en iyi smaçör İtalyan Elena Perinelli, en iyi blok yapan oyuncu Sırbistan'dan Inna Popovic, en iyi servis karşılaşan oyuncu İtalyan Caterina Bosetti, en iyi pasör İtalyan Chiara Scacchetti, en skorer oyuncu Alman Jennifer Geerties oldu.
İlk 6 Dünya Şampiyonası'nda
Bugün yapılan final ve klasman maçlarının ardından ilk 6'ya giren takımlar, 12-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Dünya Şampiyonası finallerinde doğrudan katılma hakkı elde etti. Türkiye, Dünya Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapacağı için doğrudan katılım hakkını elinde bulunduruyor.
Sıralama
1. Türkiye
2. İtalya
3. Sırbistan
4. Almanya
5. Polonya
6. Slovakya
7. İspanya
8. Yunanistan

"Atmosfer Büyüleyiciydi"
Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, ''Altın madalya yolunda süreci çok iyi tamamladık'' dedi.
Türkiye'nin birinciliğiyle sona eren Avrupa Yıldız Bayanlar Şampiyonası'nın ardından açıklama yapan Karabıyık, bugün TVF Başkent Salonu'ndaki atmosferin büyüleyici olduğunu söyledi.
Yıldız Milli Takım'ın, şampiyona boyunca üstün bir performans sergilediğini kaydeden Karabıyık, şöyle konuştu:
''Daha önce de söylemiştim, kızlarımız şampiyon olamasalar da gönüllerimizin şampiyonu olmayı çok önceden başardılar. Bugün seyircimizle bütünleşerek, voleybol tarihinde bir ilke imza attılar. Antrenörlerine, annelerine, babalarına çok teşekkür ederim. Türk voleybolu inşallah böyle başarılar kazanmaya devam edecek.''
Milli takımda yer alan en az 4-5 oyuncunun Birinci Lig'de oynayabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Karabıyık, ''Bizim yabancıya ihtiyacımız yok. Yabancı sınırlamasına itiraz eden kulüplerimiz bu çocuklarımıza güvensiler'' dedi.
Son dönemde başkanlık görevinden istifa edeceği haberleriyle gündeme gelen Karabıyık'ın, açıklaması sırasında bir hayli duygusal olduğu ve konuşmakta zorlandığı dikkati çekti.

TÜRKİYE: 3 - İTALYA: 0

SALON: TVF Başkent
HAKEMLER: Alexey Pashekevih (Rusya), Katarzyna Sokol (Polonya)
TÜRKİYE: Şeyma, Kübra Akman, Ece, Çağla, Damla, Ceylan (Dilara, Buket)
İTALYA: Perinelli, Gobbi, Melandri, Bosetti, Chirichella, Scacchetti (Bruno, Furlan, Lestini, Maruotti, Carraro)
SETLER: 25-21, 25-22, 25-19
SÜRE: 77 dakika (25, 27, 25)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...