64. Cannes Film Festivali'nde Yine Kazandı


Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 64. Cannes Film Festivali'nde, 'Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Terrence Malick ise 'Tree of Life' filmi ile Altın Palmiye’nin sahibi oldu.
Yapımcılığını Zeynep Özbatur Atakan'ın üstlendiği, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muammer Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan'ın baş rollerde yer aldığı filmin çekimleri Keskin'de yapıldı.
Bosna Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan ve Eurimages tarafından desteklenen film, bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini anlatıyor.
Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki'nin yaptığı, 2 saat 35 dakika süren filmin senaryosunu, Ercan Kesal, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan yazdı.
CEYLAN: "BEKLEMİYORDUM”
Ödülü almak üzere sahneye çıkan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ise, teşekkür konuşmasında "Festivalde, filminin en son gösterilen film olması ve jürinün yorgun olacağından dolayı ödül kazanmayı beklemediğini" söyledi. Ceylan konuşmasının devamında jüri üyelerine, filmin oyuncularına yapımcısına bu ödülden dolayı teşekkür etti.
CEYLAN'IN CANNES MACERASI
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ''Bir Zamanlar Anadolu''da filmiyle 5. kez Cannes Film Festivali'ne katıldı. Ceylan'ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı.
Ceylan'ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes'da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ''Uzak'' filmiyle 2003'te ''Büyük Jüri Ödülü''nü kazandı.
Ceylan, 2006'da ''İklimler'' isimli filmiyle Cannes'da ''FIPRESCI'' ödülüne layık görüldü, son olarak 2008 yılında, ''Üç Maymun'' filmiyle festivalde en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer aldı.
ALTIN PALMİYE MALICK’IN
Altın Palmiye ödülünü, "The Tree of Life" filmiyle Terrence Malick kazandı. Bilim kurgu ve dram unsurlarının yer aldığı film 1950'lerde geçen bir hikaye. Başrollerini Brad Pitt ve Sean Penn’in paylaştığı filmde büyüdükçe masumiyetin kaybına tanık olan çocukların hikayesini anlatıyor.
Cannes Film Festivali ödül kazananların listesi:
Altın Palmiye: Tree of Life - Terrence Malick
Jüri Büyük Ödülü: Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan) ve Le gamin au vélo (Jena-Pierre ve Luc Dardenne)
En İyi Yönetmen: Nicolas Winding Refn, Drive
En İyi Erkek Oyuncu: En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin
En İyi Kadın Oyuncu: Kirsten Dunst, Melancholia
En İyi Senaryo: Footnote Joseph Cedar
Jüri Özel Ödülü: Polisse Yönetmen: Maiwenn
Altın Kamera (Camera d'Or): Las Acacias (Yönetmen: Pablo Giorgelli)
Kısa Metraj: Cross Country (Yönetmen: Maryna Vroda)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...