TÜBİTAK, Geleceğin Bilim İnsanlarını Ödüllendirdi!


MEB Şura Salonu’nda 1 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen Ödül Töreni ile “Ulusal Bilim Olimpiyatları” ve “Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları” ile “2010 yılı Uluslararası Bilim Olimpiyatları”nda Türkiye’yi temsil eden öğrencilere ödülleri verildi.
Ödül Töreni’nde; 15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları ile 18. Ulusal Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavlarında üstün başarı göstererek; altın, gümüş ve bronz madalya kazanan öğrenciler ile 2010 yılında düzenlenen Uluslararası Olimpiyatlar’da ülkemizi temsil ederek madalya alan öğrencilere madalyaları ve ödülleri verildi.

Genç yeteneklerin bilim dünyasına kazandırılması amacıyla, ortaöğretim kurumları ile ilköğretim kurumlarının sekizinci sınıflarına devam etmekte olan öğrencilere yönelik olarak 1993 yılından beri yapılan Ulusal Bilim Olimpiyatları, matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında düzenleniyor. Nisan ayı içinde düzenlenen Birinci Aşama Sınavlarında üstün başarı gösteren öğrenciler, yaz hazırlık kurslarında eğitildikten sonra İkinci Aşama Sınavlarına giriyor. İkinci Aşama Sınavlarında dereceye girenlere de madalya ve para ödülü veriliyor.

Bu yıl, 24-25 Nisan 2010 tarihlerinde 28 il merkezi ve K.K.T.C’de yapılan 18. Ulusal Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavlarına 8308 öğrenci katıldı. Bu sınav sonucunda 143 öğrenci yaz hazırlık okuluna davet edildi ve toplam 248 öğrenci İkinci Aşama Sınavlarına katılmaya hak kazandı. İkinci Aşama Sınavları ise 27 Kasım – 28 Kasım 2010 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

İlköğretim kurumlarına devam etmekte olan öğrencilerine yönelik olarak 1996 yılından beri düzenlenen Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları’nın 15.si ise 24 Nisan 2010 tarihinde 28 il merkezi ve K.K.T.C.’de yapıldı. Bu yıl ilk kez iki aşamalı olarak yapılan ve 4534 öğrencinin katıldığı 15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı sonucunda 63 öğrenci ikinci aşama sınavına, 19 öğrenci de yaz okuluna katılmaya hak kazandı. Bu öğrencilerin ikinci aşama sınavı ise 27 Kasım 2010 tarihinde yapıldı. İkinci aşama sınavında dereceye giren öğrencilere madalya ve kitap ödülü veriliyor.

Tübitak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

iyi ve güzel...